Випираючі кісточки біля основи великих пальців ніг – не просто естетична проблема. Люди, які зіткнулися із вальгусною деформацією (медична назва дефекту), скаржаться на зниження якості життя. Стає важко підбирати взуття, ноги швидко втомлюються та болять.
Чому формуються шишки у великих пальців стоп, як їх лікують і чи можна попередити появу – про це поговоримо в нашій статті.
Розміщена нижче інформація наведена з ознайомлювальною метою. При виявленні подібних симптомів, будь ласка, не займайтеся самолікуванням – зверніться за консультацією до фахівця.
Hallux valgus: Чому випирають кісточки на ногах?
Оскільки вальгусна деформація першого пальця стопи зустрічається у кілька разів частіше у жінок, ніж у чоловіків, то корінь усіх бід бачать у регулярному носінні туфель на підборах з вузьким мисом. А отже, любительки класичних човників на високій шпильці – у зоні підвищеного ризику.
Дійсно, незручне взуття є одним із факторів, що мають скривлення осі великого пальця на рівні плюснефалангового суглоба. Моделі на плоскій підошві без анатомічних устілок, пари, підібрані не за розміром, можуть призвести до вальгусу.
Однак є й інші причини виникнення шишок:
- спадкова схильність;
- плоскостопість (вроджена чи набута);
- слабкість зв’язкового апарату та м’язів стопи;
- велике навантаження на стопи через зайву вагу;
- системні захворювання суглобів (ревматоїдний артрит);
- травми стопи;
- професійні заняття балетом та спортивними танцями.
Дефект формується поступово, залежно від кута відхилення великого пальця (у нормі трохи більше 16°) розрізняють три ступеня вальгусной деформації:
- I (слабка) – кут відхилення менше 25 °;
- II (помірна) – кут відхилення від 25 ° до 35 °;
- III (виражена) – кут відхилення понад 35°.
Зміщення великого пальця у бік мізинцю може спровокувати викривлення інших пальців. Шкіра над кісткою, що випирає, піддається утворенню мозолів. А неправильне положення стоп призводить надалі до проблем із опорно-руховим апаратом загалом. Тому важливо розпочати своєчасне лікування.
Як лікують вальгусну деформацію великого пальця?
Ніякі народні методи на кшталт компресів з капустяним листом, ванн з морською сіллю і йодних сіточек не допоможуть прибрати кісточку, що випирає. Вони можуть допомогти трохи полегшити біль при запаленні суглоба, але «вправити» його на місце точно не в змозі.
Існує два можливі напрямки – консервативне лікування та оперативне виправлення. До операції вдаються у разі неефективності консервативних заходів при занедбаних дефектах. В інших ситуаціях обходяться більш щадними способами:
- Симптоматична лікарська терапія, яка полягає у застосуванні знеболювальних та протизапальних препаратів. При вираженому больовому синдромі використовують місцеві блокади з анестетиком.
- Масажі, фізіотерапія, лікувальна фізкультура – за показаннями.
- Підбір відповідного взуття для регулярного носіння.
- Використання різних ортопедичних пристосувань: устілки-супінатори, міжпальцеві вкладиші, бандажі та ортези, що коригують, спеціальні шкарпетки з ізольованим великим пальцем.